
Hoe een idee een blog wordt
Af en toe laat ik zien wat er achter de schermen beweegt. In juli vertelde ik hoe mijn onderwerpen ontstaan: hoe ideeën zich aandienen, hoe mijn planning richting geeft, en hoe intuïtie en structuur elkaar vinden. Maar een onderwerp is nog maar een beginpunt.
Dit tweede deel gaat over wat er daarna gebeurt: hoe een idee een blog wordt. Hoe onderzoek, notities en keuzes rond perspectief samenkomen tot iets dat vorm krijgt, en uiteindelijk zijn weg vindt naar mijn lezers.
De kracht van research
Een goede voorbereiding is alles. Eerst lees ik me in en verzamel ik ruwe bronnen: Wikipedia, artikelen, boeken. Ik verzamel wat ik vind in één document, lees het terug en maak notities. Soms weet ik al wat de eerste alinea wordt, soms komt dat tijdens het noteren, maar meestal pas nadat ik er een nachtje over heb geslapen.
Op een bepaald moment weet ik: dit wordt het. Dan beginnen de zinnen in mijn hoofd te leven. Ik zorg er altijd voor dat ik iets bij de hand heb om ze op te schrijven: een kladpapier, een blocnote, de achterkant van een boodschappenlijst.
Schrijven is bij mij geen lineair proces. Terwijl ik typ, verander ik. Ik schrap, voeg toe, haal weg. Ik werk niet met schema’s, geen vaste structuur of vooraf bepaalde opbouw. Ik volg de zinnen die zich aandienen. Dat heb ik met de jaren geleerd: vertrouwen op wat komt, in plaats van tijd te verliezen met mindmaps of te veel dubbelchecken. Ik lees mijn tekst hardop om te horen of de zinnen goed lopen.
En ik heb een voordeel dat ik vroeger niet had: ik hoef niet meer alles zelf te verifiëren. AI controleert mijn research, bevestigt vermoedens, corrigeert wat ik verkeerd onthouden heb. Daardoor kan ik sneller, intuïtiever en vrijer schrijven. Ik kan vertrouwen op mijn geheugen, mijn leeservaring, mijn intuïtie — en tegelijk zeker zijn dat de feiten kloppen, zonder mijn kritische blik te verliezen. Soms voelt het alsof ik even in een andere rol stap: die van de piloot die de route checkt met zijn copiloot.
Ik gebruik AI ook om ideeën te toetsen.
De kracht van talenkennis
Als tijdens mijn onderzoek blijkt dat een onderwerp toch niet blogwaardig is, zoek ik een alternatief of schuif ik in mijn planning. Het idee zelf hou ik bij, net als mijn notities. Je weet nooit dat ik jaren later iets lees waardoor het alsnog bruikbaar wordt, of dat ik in die notities iets ontdek wat ik eerder niet zag.
Ik kan naast Nederlands ook Engels, Duits en Frans lezen. En indien nodig ga ik een stapje verder: voor mijn blog over Umberto Eco’s hommage heb ik een Italiaanse Wikipedia-pagina via Google Translate vertaald, daarna stap voor stap gelezen en gecheckt met de brontekst. Er zit best wel wat Frans in het Italiaans. En uiteindelijk wil ik een kwaliteitsvol blogstuk, voor mezelf en voor mijn lezers.
In november sluit ik deze reeks af met een blik op die groei: hoe mijn manier van werken evolueerde, hoe mijn planning realistischer werd, hoe mijn research gerichter werd, en hoe ik als blogger meebewoog met mijn eigen manier van kijken.

Je moet ingelogd zijn om een reactie te plaatsen.